بلو کارت Blue Card

نوشته شده توسط behnaz در تاریخ 98/06/11

بلو کارت Blue Card


بلو کارت Blue Card و مقدمه ای بر آن

بلو کارت Blue Card  اروپا چه نوع کارتی می باشد ؟ آیا با داشتن بلو کارت Blue Card می توان به اقامت اروپا دست یافت ؟ بلو کارت Blue Card امکان اقامت و فعالیت در چه کشورهایی را ایجاد می کند ؟ این ها تماما سوالاتی است که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد .ما در این مقاله بر آنیم تا با بررسی علمی و دقیق این مسیله به سوالات شما عیزان پاسخ گوییم . مواردی مانند :
 • راه های اخذ بلو کارت Blue Card
 • شرایط دریافت این کارت
 • مدت زمان اعتبار بلو کارت Blue Card
و از این قبیل مسائل مورد بررسی قرار گرفته خواهد شد .

بلو کارت Blue Card و کلیات آن:

بلو کارت Blue Card ، یک نوع کارت اقامتی است که در جهت همسان سازی نیروی کار در اتحادیه اروپا شکل گرفته است . به عبارتی بلو کارت Blue Card مجوز کار و اقامت در کشورهای اتحادیه اروپا می باشد . در میان این کشورها ،کشورهای انگلستان ، دانمارک و ایرلند  از شمول این موضوع خارج هستند . این بدیم معناست که فردی که دارای بلو کارت Blue Card می باشد امکان کار و اقامت در این کشورها را ندارد.
این موضوع توسط پارلمان اتحادیه اروپا به تصویب رسیده است و به غیر از برخی از کشورهای نام برده مانند دانمارک سایر کشورها اعطای این کارت به افراد را پذیرفته اند و در کشورهایی نظیر چک ، فرانسه ، لوکزامبورگ ، اتریش ، بلژیک سوئد و ....به سبب حمایتشان از این مصوبه صدور این کارت برایشان امکان پذیر می باشد .در این میان کشورهایی نظیر آلمان و اتریش به دلیل رشد صنعتی بالا و نیاز مبرم به نیروی کار ماهر و متخصص ،نرخ پایین بیکاری و رشد چشمگیر اقتصادی شروع به جذب نیروی بیشتری در این خصوص کرده است تا جایی که بسیاری از افراد گمان میکنند که بلو کارت Blue Card اتحادیه اروپا ، بلو کارت Blue Card آلمان نام دارد.

بلو کارت Blue Card و مزایای آن :

داشتن بلو کارت Blue Card به سبب هدف اولیه تصویب آن باعث گردیده که افراد دارای مزای  بسیاری شوند و این به دلیل آن است که اتحادیه اروپا با هدف جذب نیروی متخصص درصدد رشد می باشد و هرچه مزایای بیشتری برای افراد مهاجر و متخصص در نظر داشته باشد به هدف خود که ارتقای سطح زندگی و اقتصادی شان است نزدیک تر می گردد .
برخی از مزایای داشتن بلو کارت Blue Card به شرح ذیل می باشد .
1. امکان اقامت و کار در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا
2.امکان حضور و اقامت خانواده فرد به همراه شخص اصلی
3. امکان تحصیل رایگان برای فرد و خانواده وی
4.دارا بودن حقوقی هم سطح با سایر افراد اروپایی
5. دارا بودن شرایط شغلی و مالیاتی مشابه با افراد اروپایی
6.امکان کار برای اعضای خانواده
7.جابه جایی از کشور اولیه به سایر کشورها بعد از مدت 18 ماه
8.تغییر شغل بعد از گذشت دو سال با اطلاع اداره کار
9.اخذ اقامت دایم حتی در صورت جابه جایی از کشور ابتدایی
 • نکته قابل توجه در این خصوص آن است که افرادی که دارای بلو کارت Blue Card می باشند با توجه به قوانین داخلی کشورها موفق به اخذ اقامت دایم می شوند .به طور مثال بنا بر قوانین داخلی کشورها در برخی از کشورها بعد از دو سال باشد و در برخی دیگر این مدت به پنج سال و یا بیشتر بیانجامد 

بلو کارت Blue Card و نحوه اخذ آن :

برای اخذ بلو کارت Blue Card دو راه امکان دارد :
 1. در روش ابتدایی شخص به طور قانونی اقامت یکی ار کشورهای اروپایی را داراست که در این صورت با داشتن شرایط لازم مانند حد نصاب حقوق دریافتی می تواند نسبت به اخذ بلو کارت Blue Card اقدام نماید .
 2. در روش دوم فرد خارج از خاک اروپاست و با ثبت نام رایگان در سایت    EU Blue Card Network اطلاعات و رزومه خود را دراختیار کارفرمایان قرار می دهد که در صورت نبود نیروی کار مورد نیاز در اتحادیه وی استخدام می گردد که این بازده در حدود سه ماه به طول می انجامد .

بلو کارت Blue Card و افراد واجد شرایط :

برای اخذ بلو کارت Blue Card چند شرط لازم می باشد .:
1.داشتن مدرک حداقل کارشناسی
2. داشتن پیشنهاد شغلی  و قرارداد حداقل یکساله
3. شهروند غیر اروپایی بودن
4. داشتن حداقل 5 سال سابقه کار مرتبط که 2 سال از آن به صورت حرفه ای باشد
5. دارا بودن حقوقی معادل با5/ 1برابر میانگین حقوقی ناخالص اروپا
6 . آشنایی با زبان انگلیسی
 • نکته قابل ذکر آن است که افراد  متخصصی مانند کارشناسان IT  و یا مهندسان از نظر شرایط کمی متفاوت هستند و با میزان 80  درصد این میانگین به اخذ بلو کارت Blue Card نائل شوند .

برای موفقیت بیشتر در پروسه اخذ بلو کارت Blue Card بهتر آن است که برخی از موارد همانند :

 • داشتن رزومه ای کامل و درست به زبان انگلیسی
 • داشتن قرارداد کاری حداقل به مدت یک سال
 • دارا بودن مدارک بیمه ای
 • داشتن سطح زبان معقول
رعایت شود تا این پروسه با موفقیت بیشتری همراه باشد.در حال حاضر بیشترین بلو کارت Blue Card صادر شده از کشور آلمان می باشد .
شایان ذکر است که افرادی که به عنوان نیروی کار در اتحادیه اروپا هستند با لحاظ کردن شرایط و مقررات کشور های مختلف بعد از گذشتن 33 ماه می توانند درخواست بلو کارت Blue Card دهند .

مشاهده سایر دانستنی ها